Ile wynosi kara za brak OC w 2022 roku?

Właściciele pojazdów, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2022 roku, muszą liczyć się ze znacznie większymi karami za jego brak, niż miało to miejsce w 2021 roku. Podwyżka wynika przede wszystkim ze zwiększenie poziomu płacy minimalnej, która teraz wynosi 3010 zł brutto. Na wysokość kary ma również wpływ rodzaj zarejestrowanego pojazdu, a także liczba dni bez aktualnej polisy.

Kara w poszczególnych przypadkach

Kara za brak OC uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju posiadanego pojazdu (https://superpolisa.pl/faq/jaka-kara-za-brak-oc/). Samochód osobowy, który notuje brak polisy do trzech dni zapłaci 1200 zł, samochód ciężarowy za analogiczny czas będzie musiał zapłacić już 1810 zł, natomiast motocykl 200 zł. Kiedy brak ważnego OC kształtuje się w przedziale czasowym od 4 do 14 dni, to posiadacz samochodu osobowego musi liczyć się z sankcją wynoszącą 3010 zł, samochodu ciężarowego 4520 zł, natomiast motocykla 500 zł. Najbardziej bolesna jest kara za brak oc powyżej 14 dni. Właściciel pojazdu osobowego zapłaci za przerwę 6020 zł, samochodu ciężarowego 9030 zł, a motocykla 1000 zł.

Teoretycznie kara za brak OC może być konieczna do zapłacenia wielokrotnie. Wszystko zależy oczywiście od liczby posiadanych pojazdów, które są zobligowane do posiadania polisy OC oraz od daty przeprowadzonej kontroli.

Jak uniknąć kary?

W niektórych przypadkach kara za brak OC może nie zostać naliczona. W tym celu należy jednak zadbać o zachowanie kilku, konkretnych terminów. Przede wszystkim w przeciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty, należy wykazać w UFG, że samochód w danym zakresie czasowym był ubezpieczony, a błąd wynika z fałszywej informacji od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli samochód został na przykład skradziony, należy przedłożyć stosowną dokumentację, że w danym zakresie czasowym nie byliśmy zobowiązani do zapłaty za polisę oc. Podobnie sprawa się ma w przypadku sprzedaży samochodu. Jeśli UFG narzuca nam karę za brak polisy, to konieczne jest przedstawienie dowodu zbycia takiego auta, na przykład poprzez przekazanie faktury lub umowy kupna-sprzedaży, a także dowodu ważnej polisy ubezpieczeniowej w dniu sprzedaży samochodu. Takie dokumenty warto jest więc zachować po dokonanej transakcji, właśnie po to, by w razie konieczności móc je przedłożyć w stosownym urzędzie i nie być narażonym na sankcje finansowe, wynikające z braku posiadania ważnej polisy OC.

Jeśli mamy trudną sytuację finansową można wystąpić do UFG o umorzenie kary, przesunięcie terminu spłaty lub rozłożenie kary na dogodne raty.

 

Close